Landsholdskæmpere Taifu Karate Dojo

Landsholdskæmperne i Taifu

Taifu Karate Dojo har i mange år været en af de førende karateklubber i Danmark. Taifu har opnået mange guld-, sølv-, og bronzemedaljer ved de Nordiske Mesterskaber, Europamesterskaberne og Verdensmesterskaberne gennem årene.

Det kræver selvfølgelig det rette talent, kompetente instruktører og adgang til de rette faciliteter at kunne blive en del af det danske landshold.

I Taifu har vi de bedste instruktører, som er særligt uddannede indenfor elitetræning og coaching. Vores faciliteter er unikke, og vi tilbyder træning hver dag. Det skaber de optimale rammer for at kunne dygtiggøre sig og udvikle sig som talent i Taifu. Har du ambitioner om, at komme på det danske karatelandshold så tag en snak med din instruktør. 

Nedenfor kan du læse mere om vores landsholdskæmpere i Taifu.

Charlotte Stensholm - landsholdskæmper i Taifu

Charlotte Stensholm

2. dan

Kataresultater

Sølv EM Odense 2019

Luka Vojinovic landsholdskæmper i Taifu

Luka Vojinovic

2. dan

Kumite resultater

Guld World Cup Polen 2020 individuel kumite

Sølv World Cup Polen 2020 holdkumite

Guld EM 2019

Bronze VM 2019

Sølv Polish Open 2019

Guld DM 2019

Bronze EM 2018

Guld DM 2018

Nikoline Gaarn landsholdskæmper i Taifu

Nikoline Gaarn

2. dan

Kumite resultater:

Guld til DM 2019 i shobu ippon kumite

Guld til DM 2019 i shobu sanbon kumite

Guld til kodomo cup 2019 i shobu ippon kumite

Guld til kodomo cup 2019 i shobu sanbon kumite

Sølv til VM 2019 i holdkumite

Sølv til VM 2019 i rotationskumite

Sølv til EM 2019 i shobu ippon kumite

Sølv til EM 2019 i holdkumite

Sølv til EM 2019 i rotationskumite

Guld ved Polish Open 2019 i holdkumite (egen kategori)

Sølv ved Polish Open i holdkumite (senior kategori)

Bronze ved Polish Open i rotationskumite (senior kategori)

Guld til DM 2018 i shobu sanbon kumite

Sølv til DM 2018 i shobu ippon kumite

Guld til kodomo cup i shobu ippon kumite 

Guld til kodomo cup 2018 i shobu sanbon kumite

Sølv til EM 2018 i rotationskumite

Bronze til EM 2018 i holdkumite

Guld til VM 2017 i rotationskumite

Sølv til VM 2017 i holdkumite

Sølv i kumite ved shobu ippon tournament 2017

Bronze til EM 2016 i shobu ippon kumite

Bronze til VM 2016 i shobu ippon kumite

Sølv til DM 2016 i shobu ippon kumite

Sølv til shobu ippon tournament 2016

Guld til Ippon cup Berlin 2015 i shobu ippon

Bronze til EM 2014 i holdkumte

Bronze til EM 2014

Kata resultater

Bronze i kata ved kodomo cup 2019

Bronze i kata ved DM 2015

Jonas Gaarn landsholdskæmper i Taifu

Jonas Gaarn

2. dan

Kata resultater

Bronze World Cup Polen 2020

Bronze VM Slovakiet 2019

4. plads Polish Open 2019 15-17 år

Bronze Polish Open 2019 18-21 år

Sølv Kodomo Cup 2019

Sølv Hold kata Kodomo Cup 2019

Bronze DM 2019

Bronze DM 2018

Bronze Kodomo Cup 2018

Guld DM 2017

Sølv DM 2016

Sølv DM 2015

Guld DM 2014

 

Kumite resultater

Sølv Kodomo Cup 2019

Guld Shobu Ippon Kodomo Cup 2018

Bronze Shobu Sanbon Kodomo Cup 2018

Bronze DM 2017

Bronze DM 2016

Sølv EM Cypern 2014

Luka Timmermann landsholdskæmper i Taifu

Luka Timmermann

1. dan

Kata resultater

Sølv World Cup Polen 2020

Guld Kodomo cup 2019

Sølv DM 2019

Guld DM 2018

 

Kumite resultater

Guld Hold kumite EM 2019

Sølv DM 2019

Sølv Kodomo cup 2018

Manon Timmermann landsholdskæmper i Taifu

Manon Timmermann

1. dan

Kata resultater

Guld World Cup Polen 2020

Guld DM 2019

Sølv holdkata DM 2019

Guld Polish open 2019

Bronze EM 2019

Guld Kodomo cup 2019

Kumite resultater

Bronze DM 2019

Alicia Panduro Berg landsholdskæmper i Taifu

Alicia Panduro Berg

1. dan

Nikita Jesse - landsholdskæmper i Taifu

Nikita Jesse

1. kyu

Kata resultater

Guld World Cup Polen 2020

Sølv EM 2019

Guld DM 2019

Guld International Cup Rumænien 2019

Bronze Kodomo cup 2018

Bronze DM 2018

 

Kumite resultater

Sølv DM 2019

Sølv Kodomo cup 2018

Alberte Wulff-Andersen landsholdskæmper i Taifu

Alberthe Wulf-Andersen

1. kyu

Maise Brede Jensen landsholdskæmper i Taifu

Maise Brede Jensen

 2. kyu

Kumiteresultater

Bronze World Cup Polen 2020

Laura Marker landsholdskæmper i Taifu

Laura Marker

 2. kyu

Kata resultater

Guld DM 2019

Bronze DM 2018

Liv Juhl Andersen landsholdskæmper i Taifu

Liv Juhl Andersen

4. kyu

Kata resultater

Guld World Cup Polen 2020

Guld Kodomo cup 2019